TÜİK Komik Rakamları Açıkladı


BIRLIK YEREL-SEN Genel Baskani Resat BOZAT Mart ayi enflasyon oraninin açiklanmasi nedeniyle yaptigi basin açiklamasi yapti. Açiklamalari söyle;

 

“TÜIK tarafindan açiklanan rakamlara göre, Mart ayinda enflasyon (TÜFE) % 2.29 artmistir. Bagimsiz arastirma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Arastirma Grubu)’a göre bu oran %5.08’dir. Yine TUIK’ e göre 12 aylik enflasyon % 50,51 iken ENAG’ a göre %112.51 ’tir.

 

Böylelikle yilin ilk üç aylik enflasyonu % 12.6 olmustur. Ilk alti ay için kamu çalisanlari ve emeklileri için verilen %8’lik artis erimistir. Simdiden % 4.6 enflasyon alacagi olusmustur.

 

Açiklanan bu oran vatandasin bizzat yasadigi ve çaresiz kaldigi gerçek enflasyonu da yansitmaktan uzaktir.

 

Resmi hesaplamalarin TÜIK’in verilerine göre yapiliyor olmasinin ve TUIK’in hesaplamalarinin sahada gerçeklerle uyusmamasinin bedelini ne yazik ki ayligindan baska geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaslar ödemektedir.

 

MEMUR MAASLARI YOKSULLUK SINIRININ ÜZERINE ÇIKARILMALIDIR

 

Türk Is’in hesaplamis oldugu Mart ayi verilerine göre Dört kisilik bir ailenin saglikli, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapmasi gereken aylik gida harcamasi tutari (açlik siniri) 9.591,13 TL’ye,

 

Gida harcamasi ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakit), ulasim, egitim, saglik ve benzeri ihtiyaçlar için yapilmasi zorunlu diger aylik harcamalarinin toplam tutari (yoksulluk siniri) 31.241,48 TL’ye,

 

Bekâr bir çalisanin ‘yasama maliyeti’ ise aylik 12.459 TL’ye yükseldi.

 

Asgari ücretin 8506 TL, ortalama emekli sandigi ayligi 8.610,1 TL, ortalama BAGKUR emekli ayligi 6.263 TL, ortalama SSK emekli ayligi 6.037,1 TL ve ortalama memur maasinin 12.200,5 TL oldugu günümüzde sabit gelirliler için her ay daha da zorlasmaktadir.

 

Sabit gelirliler bu enflasyon ve hayat pahaliligi ile artik geçinemiyor. Temmuz ayi beklenmeden bir an önce alim gücünü yükseltecek artislar yapilmalidir. Çalisanlarin açlik sinirinin biraz üstünde, yoksulluk sinirinin ise yarisindan dahi az ücretler almasi; emeklilerin ve asgari ücretli çalisanlarin ise açlik sinirinin altinda ücretler almasi kabul edilemez!

  

GELIR VERGISI KAMU ÇALISANLARI IÇIN % 15’TE SABITLENMELIDIR

 

Yillardir enflasyon altinda maas zammi alan memurlarin en büyük sorunlarindan biri de vergi yükünün yüksek olmasidir. Tüm memur, emekli ve diger çalisanlarin maaslarindan gelir vergisi oraninda kesintiler pesin yapilmaktadir.

Memurlar özellikle yilin ikinci yarisinda alinan zammi zaten görememekte, yilin ikinci yarisina dogru vergi dilimine girilmektedir. Yani verilen zam zaten kepçeyle geri alinmaktadir. Bu nedenledir ki vergi dilim oranlari kamu görevlileri için %15’te sabitlenmelidir.

 

MEMUR VE EMEKLILERININ MART AYI KAYIPLARI NE KADAR?

 

BASK/AR-GE Birimi tarafindan yapilan arastirmaya göre; TÜIK’ in açikladigi Mart ayi enflasyon oranina göre (aile yardimi hariç) bazi unvanlardaki memurlarin ayliklarindaki erimenin özeti sudur:

 

 

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun kaybi 396,75 TL,
7/1 derece ve kadrodaki bir ögretmenin kaybi 449,95TL,
8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun kaybi 648,86 TL,
12/3 derece ve kadrodaki bir hemsirenin kaybi 435,30 TL,
11/1 derece ve kadrodaki bir teknisyenin kaybi 416,01 TL,
1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) kaybi 689,21 TL’dir.
 

BIRLIK YEREL-SEN BASIN BÜROSU